Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Kwilcz
Menu P.Z.E.R. i I.
Sprawozdania
Statut P.Z.E.R. i I.
Kontakt
Powstanie Koła
Historia
Uroczystości
Odznaczenia, dyplomy
Galeria zdjęć
Prace ręczne
Kącik kulinarny
Zupy
Dania mięsne
Wyroby cukiernicze
Inne
90 - Urodziny Pana Alojzego Spychały
90 - Urodziny Pani Pelagii Wojtaszek
90 - urodziny Pani Anieli Haładudy
99 - urodziny Pana Alojzego Spychały
50 - Lecie Koła Pniewy
35 - Lecie Koła Sieraków Wlkp.
30 - Lecie Koła nr1 Kwilcz
50 - Lecie małżeństwa państwa Milka
35- Lecie Koła nr 1 Kwilcz
50 - Lecie małżeństwa państwa Markowskich
30 - Lecie Koła Chrzypsko Wlk.
40- Lecie Koła nr 1 Kwilcz

Rok 2021 to nasz Jubileusz 40 - Lecia Koła Kwilcz. Powstał 2 sierpnia 1981 roku z inicjatywy Panów Teofila Filipowskiego - (przewodniczącego), Hieronima Baczyńskiego - (sekretarza) oraz Jana Haufa - (Skarbnika). W roku 1992 powstał nowy Zarząd: Alojzy Spychała - (przewodniczący), Urszula Krzyżaniak - (sekretarz), Bronisław Pohl - (członek Zarządu).

W roku 2005 powołano nowe władze Kwileckiego Koła: Maria Markowska - (przewodnicząca), Monika Berbeka - (wiceprzewodnicząca), Bogumiła Gradowska - (skarbnik), Bernadeta Przybylska - (sekretarz), Stanisław Krzyżaniak - (członek Zarządu). Powołano grupę socjalną i kulturalną. Na dzień dzisiejszy wszystkich członków Koła mamy 124 członków w tym 105 kobiet 19 mężczyzn. Z powodu choroby przewodniczącej Marii Markowskiej w 2008r. na przewodniczącą Koławybrano Monikę Berbekę.

Mamy własny lokum, posiadamy komputer z dostępem do Internetu, posiadamy własną stronę Internetową dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Kwilczu. Mamy telewizor zakupiony przez naszych członków z własnych prywatnych funduszy. Kronika Koła jest prowadzona przez Pana Grzegorza Melcera. Od roku 2016 go posiadamy własny Sztandar Związkowy.

Został nam przekazany przez Pana Stanisława Mannka Wójta Gminy Kwilcz oraz Pana Henryka Zywerta Przewodniczącego Okręgu Poznań.

W imieniu Zarządu P.Z.E.R.iI., składam wszystkim członkom z okazji Jubileuszu najlepsze życzenia - uśmiechu i długich lat życia w zdrowiu i radości.

Przewodnicząca
Monika Berbeka

Wycieczka do Sarbinowa
Wycieczka do Kołobrzegu
Ogrody w Dobrzycach
Wycieczka do Rewala
Wycieczka do Łeby
Wycieczka do Mnich, Prusimia i Chalina
Wycieczka do Pobierowa
Wycieczka do Jarosławca
Wycieczka do Ustronia Morskiego
Świebodzin - Międzyrzecz - Paradyż - Rokitno
Jednodniowa wycieczka do Dziwnowa
Dziewięcio dniowa wycieczka do Władysławowa
Sześcio dniowa wycieczka do Puław, Lublina, Kazimierza Dolnego i Sandomierza
Plan wycieczki przygotowany przez Agencje Turystyczną
Geo Travel
Perły Lubelszczyzny / Sandomierskie klimaty Kazimierz dolny, Puławy, Nałęczów, Sandomierz, Lublin, Kozłówka.
  • 5.09.2017. - Wtorek.

    Od zabytku do zabytku, czyli Kazimierz Klasycznie: w czasie zwiedzania poznajemy wszystkie najważniejsze zabytki miasteczka. Góry Trzech Krzyży, zamek z basztą, Rynek z Kamienicami Przybyłów, Pomnik Psa - króla kundli, kamienicą Gdańską, studnią, Kościół Św. Bartłomieja i Św. Jana, Mały Rynek z Synagogą, starymi latarniami, ulica Senatorska za starą łaźnią, kamienicą Celejowską, kościół i klasztor oo. Franciszkanów. Częściowe zwiedzanie miasta ekobusikami.

  • Puławy: Zespół parkowo pałacowy im. Czartoryskich.

    To wyjątkowe miejsce ważne dla historii naszego kraju. Zobaczymy wnętrza pałacu Czartoryskich i pospacerujemy się po puławskim parku. Zobaczymy wiele rzadkich gatunków drzew, które są pomnikami przyrody: katalpy, tulipanowce, kasztanowce, topole. Zobaczymy z zewnątrz również ciekawe budowle stylu klasycznego: Świątynia Symboli, Domek Gotycki, Brama Rzymska, Oranżeria, Pałac Marynki.

  • 06.09.2017. Środa.

    Sandomierz - W Mieście Siedmiu Wzgórz. Wąwóz Królowej Jadwigi, kościół Św. Jakuba, Zamek Królewski z zewnątrz, Katedra, Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Rynek, Ratusz, kwartał Żydowski, ucho igielne, pierścień mocy, Ulica Opatowska, Brama Opatowska, rejs statkiem.

  • Winnica Sandomierska.

    Niespełna 7 km od Sandomierza. W jednej z najstarszych osad regionu - Górach Wysokich. Winnica o areale 1 ha powstała w 2010 roku, uprawiane są tam: Regent, Cabernet Cantor, Marechal Foch, Riesling. Właściciel winnicy Marceli Małkiewicz, winiarską pasję odziedziczył po przodkach. Zwiedzanie wraz z degustacją.

  • 07.09.2017 Czwartek.

    Piknik Dworeku Różany.

  • 008.09.2017. Piątek.

    Lublin - Brama na Wschód!.

    Zamek królewski w Lublinie (dziedziniec), Brama Grodzka, Pałac po Farze, ulica Złota, Rynek z ratuszem, Kościół Dominikanów, Wieża Trynitarska z panoramą Lublina, kamień nieszczęścia, Brama Krakowska, spacer lubelskim deptakiem - Krakowskim Przedmieściem, Plac Litewski, Aleja Racławicka. Katedra z Kaplicą Akustyczną.

    Zwiedzanie Muzeum na Majdanie. Były obóz koncentracyjny, który pochłonął miliony ludzkich istnień.

  • 09.09.2017 sobota.

    Nałęczów. Przyjazd do Miasta - Ogrodu Nałęczowa. Spacer po Parku Zdrojowym, pijalnia wód mineralnych, Stare Łazienki, Pałac Małachowskich, ławeczka Bolesława Prusa.

    Kozłówka. Zwiedzanie Polskiego Wersalu - Zespołu Pałacowo - Parkowego w Kozłówce.

Organizator: Monika Berbeka
Kliknij na obrazek aby przejść do wybranej galerii zdjęc.
WPIS DO KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ
W „DWORKU RÓŻANYM” W ZAŻUKU
W GMINIE KOŃSKOWOLA

  • Za uszporowanóm szczypte bejmów przyjachali my tu, aby tóm Waszóm Lubelszczyzne oboczyć i sie dziwować. Zmarnowani szpycowaniym Waszych „cudów”, motyki nasze legli my wew „Dworku Różanym”. Jest tu jak u babusi za angielkóm.

    Ale!

  • Naworki zez klubrami to my tu u Wos nie wcinali, szabelku próżónygo na patelce tyż my nie skosztowali. Gęstygo rumpuciu, że oż łycha stojała, gziku zez sznytloszkiym i kómpotu zez korbola tyż nie buło. A już plindzów, kiszczunki i smażónych pyrów to my bez cołki tydzień na własne ślypia nie widzieli.
  • Za to w nasze bebzuny futrowali my Wasze ręcznie stetrane swojskie jadło. Runak sóm my zadowolnióne jak diachy.

    Wielgie ukłony dlo cołki famuły Kowalczyków za uśmiechniynte kalafy, chybkóm obsługe i piknie urządzóny podwórek i ogródyszek. Nó czuli my sie tu jak wew raju, chocioż raju my jeszczyk nie widzieli.

Polski Związek Emerytów,
Rencistów i Inwalidów
Koło Kwilcz k/ Poznania
woj. wielkopolskie







Autor tekstu:
Lokalny gwarysta
Jachu Pyra - Ryszard Paluszak
Zażuk, dn. 10.09.2017 r.


WSPOMNIENIA WYCIECZKOWE
W PIGUŁCE
DZIEŃ PO DNIU

  • 4 wrzesień 2017 rok Emeryci robią wielki skok. Z Kwilcza na Lubelszczyznę jadą Za Moniki Berbeki radą. Za kierowcę mamy Gurgasa Władka A jak On jedzie - to nie może być żadna wpadka.
  • Cała grupa nocuje w „Różanym Dworku” I w tych pięknych różach trzeba nawet pomyśleć o Amorku! Rano rześko wstajemy I pyszne eko - śniadanko jemy. A po całodziennych trudach zwiedzania Z apetytem zjadamy znowu swojskie dania.
  • Od rana aż do wieczora pędzimy Od zabytku do zabytku, A w międzyczasie do tzw. „przybytku.” Musi po jakimś czasie być ta „sikunda”, By zwiedzania mogła rozpocząć się kolejna runda.
  • W Puławach przechodzimy przez Rzymską Bramę i Most Miłości No tu u niektórych pojawiły się lekkie mdłości. Widzieliśmy pałac Czartoryskich, Świątynię Sybilli i Domek Gotycki. Tutaj panowie musieli z głów zdjąć swoje mycki.
  • W Sandomierzu - w Mieście Siedmiu Wzgórz, Przez cały dzień zbierały się deszczowe chmury I mogło dojść do burz. Każdy z nas szybko przeszedł Opatowską Bramę, Chcąc zobaczyć ojca Mateusza i jego sukmanę.
  • Ale o zgrozo! Na rynku Grażyna Piotrowicz została zakotwiczona I meleksiakiem na przystań nad Wisłą została dowieziona
  • W rejsie po Wiśle towarzyszyli nam dwaj statku kapitanowie: Pani Juta i pan Rysiek. Było dużo śmiechu. Prawda? Panie i Panowie?
  • W winnicy u Marcelego Małkiewicza, Ugościli nas jak Adasia Mickiewicza. Nalali w kielichy trzy rodzaje wina, Aż w głowach nam zaszumiało, Ale to nie była ich wina.
  • Takie Lubelszczyzny klimaty lubimy, W to nam dalej graj Moniko, a my Cie nie zgubimy.
  • W Nałęczowie każdy przysiadł przy Bolesiu Prusie, Tego od „Lalki” i „Antka”. Co? Nie pamiętasz wisusie? Co niektórzy przymierzyli się do bicykla ogromnego, Popedałowali trochę, przypominając sobie Rycha Szurkowskiego - kolarza niezłomnego.
  • Na koniec popiliśmy wody mineralnej, Chwytając za biust „Nałęczowianki” Pozując centralnie.
  • Wreszcie przyszedł dzień czwarty wycieczki I od niego też nie było ucieczki. Każdy przygotowywał się na wieczornicę, Prasował spodnie, koszule, bluzki i spódnice.
  • Były śmiechy, chichy, Potem każdy szedł po kiełbachę do michy. Śmialiśmy się do rozpuku, Niejedni chcieli nawet zrobić sobie seppuku.
  • Szefowa kuchni „z poznańskiego godanio” egzamin zdała Koślawo jej to szło, ale odpowiadała jak umiała.
  • Ula Gurgas, Zbychu Jęch i Rychu Paluszak kawały opowiadali, A wszyscy jak jeden mąż głośno się śmiali. Na dodatek biesiadnicy uważnie słuchali Różnistych tekstów co Rychu P. sobie napisali.
  • Były też pląsy, tańce i kółeczka A na parkiecie brylowała Monika Berbeczka. Lecz co dobre skończyć się musiało, Bo nazajutrz do zwiedzania, Z wyra wyciągnąć trzeba było ciało.
  • W piątek wstaliśmy jako poddani, By w Kozłówce poczuć się jak Waszmość Pan i Pani. Podziwialiśmy multum obrazów stąpając po luks parkietach I przechadzaliśmy się po francuskim ogrodzie tonącym w kwiatach.
  • Jedynie Władimir Iljicz Lenin nas zaskoczył, Ale i on tak samo zdziwił się, jak nas zobaczył. Już nie zaskoczyła nas Galeria Sztuki Socrealizmu, Boć przecież jesteśmy dziećmi socjalizmu.
  • Zdzich Kozłowski wcale się nie pochwalił, Że Kozłówka jest Jego i tu „kapuchę” wali!
  • Kazimierz Dolny to jest to Tak naprawdę oto nam szło. Zamek z basztą, Góra Trzech Krzyży, Po wejściu tam, nie czuliśmy swoich „krzyży”.
  • Kamienice Przybyłów zrobiły na nas wrażenie, Ale do reszty w rynku nie pasowały za grosz. Nie, nie! Za to po kluberku kejtra każdy głaskał, By znaleźć szczęście i być w jego łaskach.
  • Należało też wejść do kościoła farnego, By pomodlić się za tego i onego.
  • Przyjemna i dydaktyczna była podróż „Pendolino.”
  • Zapieprzaliśmy aż się kurzyło, że ino, ino! Każdy podziwiał wąwóz korzeniowy. Szkoda, że w Kazimierzu pobyt był tylko jednodniowy.
  • W sobotę słoneczny Lublin nas przywitał, A każdy z nas uśmiechem go witał. Sympatyczna przewodniczka Beata. Każdy z nas szybko się z nią zbratał. Opowiadała nam dużo i ciekawie, Sypała wiedzą jakby miała ją w rękawie.
  • Ale teraz uwaga!
  • O mało byłby w USC ślub cywilny! Moniki B. z autorem, bo to szczun mobilny! Proszeni o dokumenty, odpowiedzieli, że oni tylko - „tak” A nie na sakramenty, Że znają się tylko z widzenia I nic więcej nie mają do powiedzenia.
  • MAJDANEK.
  • Miejsce strasznego mordu, zbrodni. Czyżby ci straceni ludzi, życia nie byli godni? Ich los dla nas przestrogą, My tu po tej strasznej majdankowej ziemi Chodziliśmy własną nogą. Czas jednak wracać do domu, Ale czy wracać chce się komu? Chciało by się tu dalej być I zwiedzać, zwiedzać i jak najdłużej żyć.

Autor tekstu:
uczestnik wycieczki
Ryszard Paluszak.







Kwilcz - Zażuk - Kwilcz, dzień po dniu
od dn.04. - 10.09. 2017 r.

Post scriptum





  • Już wycieczka się skończyła I każdy już teraz powie, że - była. Wielkie dzięki dla szefowej Berbeki Moniki Za zorganizowanie wypadu w ten teren dla nas „dziki”. Skarbniczce Zosi Biskup trzeba też uścisnąć dłoń, Ale trzeba podejść doń.
  • Władku, Władeczku,Władysławie Tym jeżdżeniem z nami dodajesz EMERYTOM - sławę. Jesteś kierowcą znakomitym, I zaskarbiłeś nasze serca właśnie tym. My Ci teraz zaśpiewamy: „I rym, cym, cym i tra, la, la Lecimy do Twego autokaru w podskokach I rym, cym, cym i tra.la, la Zapewniamy Cię, że nikt nie zostanie w startowych blokach.”
  • Na koniec organizatorom wycieczki zaśpiewajmy:
    Ale fajno, ale fajno, ale fajno razem było. Ale fajno, ale fajno, ale fajno tutaj jest!

Ośmio dniowa wycieczka do Dźwirzyna
Cztero dniowa wycieczka do Warszawy

Zarząd Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło nr 1 Kwilcz zorganizował wycieczkę do Warszawy w dniach od 02 - 05 września 2019r. (od poniedziałku do czwartku).

Cena brutto 520,-zł + 150,-zł transport: razem 670,-zł. Zakwaterowanie w Hotelu Roko w Warszawie. W tym: zakwaterowanie [w pokojach 2, 3 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym], obsługa przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie, transport, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 3 noclegi).

Dzień 1:
Żelazowa Wola - Muzeum Fryderyka Chopina, dawny szlachecki dworek, otoczony pięknym parkiem. Sejm godz.15.20.

Dzień 2:
Spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto z Zamkiem Królewskim i kolumną Króla Zygmuntakościół św. Anny, Archikatedra Św. Jana, pomnik Mickiewicza, Warszawska Syrenka, mury obronne Barbakan, słynny Hotel Bistro gdzie przebywał m. in.Józef Piłsudski, kościół Wizytek, przejście Nowym Światem, Aleje Ujazdowskie, gdzie zobaczymy gmach Ministerstwa Sprawiedliwości, Belweder. Spacer po Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście.

Dzień 3:
Pałac Kultury i Nauki - czyli Warszawa z XXX piętra! Taras Widokowy na piękną panoramę miasta. Zwiedzanie słynnych Łazienek Królewskich - letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie można zobaczyć pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwski, Ermitaż.

Dzień 4:
Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd na zwiedzanie. Wytworny Pałac Jana III Sobieskiego - wspaniała królewska rezydencja, która połączyła w sobie cechy pod paryskiego wersalu, włoskiej willi ogrodowej i typowego dla Polski dworu Szlacheckiego. Wyjazd w drogę powrotną.

Sześcio dniowa wycieczka do Brenny

Dzień 1:
Bielsko Biała - Do 1950r dwa miasta położone po obydwu stronach rzeki Biała i podnóża góry Klimczok. Od zawsze położone na pograniczu Polski i Cesarstwa habsburskiego. W czasach zaborów po Wiedniu najbogatsze miasto Austro-Węgier.
Do dziś zachowało się wiele cennych zabytków dawnych epok. Zobaczymy: Starówkę z rynkiem i kamienicami z podcieniami, zamek książąt Sułkowskich, kościół katedralny pw. Św. Mikołaja z 1447 roku. Teatr Polski, hotel cesarski, jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra... Wjazd kolejką linową na Szyndzielnię 1028 m.p.m. pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki oraz piesze wejście na Klimczok 1117m n.p.m. szczyt górski w północno - wschodniej części Pasma Baraniej Góry.

Dzień 2:
Górki Wielkie koło Brennej. Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. W budynku można obejrzeć archiwalne zdjęcia rodzinne lub posłuchać wypowiedzi pisarki i jej córki. Na ścianach znajdują się wielkoformatowewydruki oraz fototapety nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak oraz jej rodziny.
Cieszyn - Na pograniczu polsko czeskim... Zwiedzanie: Wzgórze Zamkowe, najstarszy w Polsce Kościół romański im. Św. Mikołaja, Rynek, Studnie trzech braci. Przejście przez Most Svobody (Pokoju) do czeskiej części Cieszyna. Zobaczymy przepiękne secesyjne kamienice, ratusz i rynek, Pomnik Św. Jana Nepomucena. Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Czeski Cieszyn. Rynek, ratusz
Cierlicko - miejsce upamiętnienia śmierci Żwirki i Wigury, najsłynniejszych polskich lotników.

Dzień 3:
Wielka Pętla Beskidzka
Ustroń
. To niewielkie beskidzkie miasteczko położone u podnóża Wlk Czantorii. Wjazd autobusem na Równicę. Wisła Zwiedzanie miasta Adama Małysza. Muzeum Beskidzkie, kościół ewangelicki, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, rezydencja prezydencka, dom i muzeum A. Małysza. Zapora wodna nad jeziorem Czerniawskim. Przyjazd do Jaworzynki. Trójstyk granic. Punkt widokowy gdzie zobaczymy aż trzy kraje: Polskę, Czech i Słowację. Koniaków - Galeria Sztuki Regionalnej - Chata na Szańcach. Punkt widokowy na Koczym Zamku. Panorama Beskidu Śląskiego po stronie Słowackiej.

Dzień 4:
Czeskie Piwne Smaki Stramberk = Morawskie Betlejem - ponad 80 wołoskichchat z XV|| i XV||| wieku, kręte brukowane uliczki oraz kameralny, pochyły rynek z barokowymi kamieniczkami, kościołem św. Jana Nepomucenai malowniczą fontanną w centrum, kamienna wieża Truba pozostałości po kamiennym zamku Strallenberg, który kiedyś należał do zakonu Templariuszy. Przyjazd do Kuncice Onderejnikiem - Drewniane cerkwie zXV|| w. z zachowanym ikonostastem, przeniesiona tutaj w latach międzywojnia z Zakarpacia. Wizyta w lokalnym browarze Ogar, zakupy.Przyjazd do browaru Radegast w Nośovicach. Zwiedzanie jednego z bardziej znanych browarów Czeskich. Na koniec piwna degustacja.

Dzień 5:
Czas na Beskid Żywiecki. Przyjazd do Żywca. Zespół Zamkowo - OgrodowyHabsburgów (dziedziniec pałacu, Domek Chiński, ławeczka Alicji Habsburg)rynek z ratuszem, Katedra Narodzenia NMP Międzybrodzie Żywieckie - Góra Żar, wjazd kolejką linowo - terenową o długości 1600m. Zbiornik Elektrowni Szczytowo - Pompowej. Podziwianie pięknej panoramy Beskidu Żywieckiego i Doliny Soły. Szczyrk - To malowniczy kurort położony w sercu Beskidu Śląskiego. Spacer po miasteczku. Plac Św. Jakuba.

Dzień 6:
Wykwaterowanie wyjazd do Kwilcza.
Po drodze przyjazd do Pszczyny. Zamek pszczyński, dawna rezydencja Książąt Hochberg von Pless - klasycystyczny pałac magnacki w Pszczynie który wraz z 48 ha parkiem tworzy zespół pałacowo parkowy, zwiedzanie wnętrz pałacowych oraz zbrojowni. Stajnie.

Sześcio dniowa wycieczka do Mrzeżyna
Siedmio dniowa wycieczka do Augustowa
Plan wycieczki przygotowany przez Agencje Turystyczną
Geo Travel

MAZURY ZIEMIA AUGUSTOWSKA

Sobota: 03.09.2022r.
Wyjazd z Kwilcza o godz. 6.00 z placu przy Kościele, przyjazd do hotelu koło godz. 18.00. Zakwaterowanie, obiadokolacja.

Niedziela: 04.09.2022r.
Dzień wolny odpoczynek. Śniadanie, obiadokolacja.

Poniedziałek: 05.09.2022r.
AUGUSTOWSKIE KLIMATY
Śniadanie.
Zwiedzanie Augustowa - rejs głównym szlakiem żeglugowym: Netta, j. Necko, j. Białe, Kanał Augustowski, ze śluzami: zabytek polskiej myśli architektury hydrotechnicznej, łączący system dwóch wielkich rzek: Wisły Niemna, Pałac Ludwika Paca z 1820 roku w Dospudzie.

Wtorek: 06.09.2022r.
KOLEJKĄ PO ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ
Krusznik - wycieczka kolejką wąskotorową po Wigierskim ParkuNarodowym oraz Puszczy Augustowskiej. Zwiedzanie Klasztoru Kamedułów w Wigrach, komnat papieskich. W jego podziemiachspoczywają zwłoki pierwszego biskupa Wigier, wybitnego Kaznodziei oraz dawnych zakonników - kamedułów. Przyjazd na nocleg i obiadokolację.

Środa: 07.09.2022r.
CZAS NA MAZURY
Śniadanie,
wyjazd na zwiedzanie Kętrzyna. Spacer po mieście: zamek Kętrzyński(z zewnątrz), kościół obrony Św. Jerzego, Ratusz, budynek dawnej loży masońskiej... Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. W bazylice możemy podziwiać barokoweorgany z ruchomymi figurkami. Gierłoż - kwatera Wilczy Szaniec. W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasemruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczkow lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe.

Czwartek: 08.09.2022r.
Zwiedzanie: Sejny, zwiedzanie najciekawszych zabytków miasta, Puńsk, zwiedzanie stolicy polskich Litwinów, Muzeum Etnograficzne, Góra Cisowa - punkt widokowy, Smolniki - punkt widokowy, Stańczyki - Polski wiadukt.

Piątek: 09.09.2022r.
Śniadanie,
wykwaterowanie. Spacer po starówce augustowskiej.
Wyjazd w drogę powrotną.

Sześcio dniowa wycieczka do Niechorza 06..11 - czerwca 2023r.

Niechorze - nadmorska miejscowość wypoczynkowa oraz popularne kąpielisko morskie. Posiada rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, jest to też przystanek Gryfickiej Kolei Wąskotorowej oraz przystań morska. W zabytkowej chacie mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Największą atrakcją jest jednak wznosząca się na wysokim nadmorskim klifie latarnia morska, wyremontowana i podświetlona. Z tarasu na górze roztacza się wspaniały widok okolicy.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie 04..09 września 2023r.
Plan wycieczki przygotował przewodnik
Pan Jacek Dopieralski
Geo Travel

PONIEDZIE, GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wtorek: 05.09.2023r.
Zwiedzanie: Busko-Zdrój jest miastem o bogatej historii, które założył w 1287 roku Leszek Czarny. Obecnie to miasteczko uzdrowiskowe odwiedzane rocznie przez ponad 40 tys. turystów i kuracjuszy. Słynie z wód siarczkowych i jodłowo-bromowych, które leczą choroby reumatyczne i układu krążenia. Pospacerujemy z wami po Parku Zdrojowym z XIX wieku z ogrodem włoskim, zobaczymy słynne buskie łazienki (Sanatorium Marconi) oraz ławeczkę barda Ponidzia - Wojtka Belona. Zwiedzanie Tężni Solankowej - najnowocześniejszej w Polsce.

Wiślica w czasach wczesnośredniowiecznych należała do najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce. w 2018 roku odzyskała ponownie prawa miejskie. Zachowały się do dziś unikatowe gotyckie zabytki świadczące o randze i potędze tego malutkiego miasteczka Ponidzia. Zwiedzimy perłę sakralną-Kolegiatę pw. Narodzenia NMP z jej bogatym wyposażeniem wnętrz i zachowaną w prezbiterium Polichromią ruską. Obok znajduje się ceglany Dom Długosza, dzwonnica. Przejazd do Rezerwatu Przęślin, który jest perełką przyrodniczą Ponidzia. Zobaczymy tutaj największe w Europie kryształy gipsu zwane jaskółczymi ogonami oraz prawdziwy step z rzadką i chronioną roślinnością. Niedaleko rezerwatu na wzgórzu widnieje kościół pw. św. Bartłomieja, który ufundowany został przez Jana Długosza. W środku warto zobaczyć wspaniałe sklepienie sieciowe oraz gotycki krucyfiks.

Środa: 06.09.2023r.
Święty Krzyż To najstarsze polskie sanktuarium. Ufundowane na pocz. XI w. przez Bolesława Chrobrego. Znane jest z przechowywania relikwii krzyża świętego, sprowadzonych tutaj wraz z zakonem, benedyktynów w XIII wieku. Zwiedzimy kościół św. Trójcy z relikwiami i cennymi obrazami Franciszka Smuglewicza, krypty w których spoczywa największy pogromca Kozaków - Jeremi Wiśniowski oraz wejdziemy na platformę widokową z unikatową atrakcją przyrodniczą - gołoborzami. Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, które przedstawia wspaniałą ekspozycję dotyczącą metod pozyskiwania rudy żelaza sprzed 2 tys. lat w Górach Świętokrzyskich. Święta Katarzyna, kościół i klasztor bernardynek klauzurowych, Kapliczka Żeromskiego Źródełko Św. Franciszka słynące z wody leczniczej i wody cudów.

Czwartek: 07.09.2023r.
W ŚWIĘTOKRZYSKIM GEO RAJU

Jaskinia Raj - Jedna z piękniejszych jaskiń w Polsce z przebogatą szatą naciekową. Zamek w Chęcinach - W średniowiecznej warowni. Zamek skrywa wiele tajemnic, które na pewno odkryjemy. Zobaczymy miejsce gdzie przechowywano skarbiec, wejdziemy na 27 metrową wieżę, skąd zobaczymy wspaniałą panoramę na Góry Świętokrzyskie, posłuchamy średniowiecznej muzyki... Niemczówka - W tej zabytkowej kamienicy z połowy XVI wieku znajduje się wystawa poświęcona filmowi Pan Włodyjowski, który w 1969 roku kręcony był w Chęcinach. Podzamcze Chęcińskie - spacer po pięknym ogrodzie włoskim z zachowaną do dziś Bramą Triumfalną oraz Dworem Starostów.

Piątek: 08.09.2023r.
Jędrzejów, Nagłowice Z wizytą u Kadłubka
Zwiedzanie opactwa cystersów, które słynie z jednej z najstarszych organów w Polsce, Kościół w kościele i ślepej fasady. Dowiemy się jakie związki z Jędrzejowem miał znany polski kronikarz Wincenty Kadłubek. Muzeum Zegarków w Jędrzejowie - jest to jedna z największych atrakcji turystycznych ziemi jędrzejowskiej. Znajduje się w nim trzecia pod względem wielkości na świecie kolekcja zegarów słonecznych. Twórcą muzeum był Feliks Przypkowski, który w 1909 roku udostępnił zwiedzającym swoje zbiory. Muzeum oficjalnie otwarto w 1962 roku. W zabytkowym wnętrzach dawnego mieszkania Przypkowskich możemy podziwiać urządzenia astronomiczne, zegary słoneczne, wnętrza domu rodzinnego.U Mikołaja Reja Nagłowice W dworku z 1800 roku znajduje się jedyne w Polsce muzeum poświecone Mikołajowi Rejowi. W muzeum znajduje się ekspozycja przedstawiająca dorobek i twórczość pisarza. Na drzeworytach możemy zobaczyć liczne dzieła Mikołaja Reja. W gablotach są jego rękopisy: Zeznanie podatkowe, List do sąsiadki.

Sobota: 09.09.2023r.
Kielce - W Świętokrzyskiej stolicy.
Rezerwat przyrody Kadzielnia. Najpiękniejszy były kamieniołom w Polsce. Malownicza skałka Geologów, dominująca nad miastem. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki Góry Świętokrzyskie. Spacer po Kielcach: Pomnik Dzika(jedyny w Polsce), Park Staszica (najstarszy park miejski w Polsce), Aleja Gwiazd, Ulica Sienkiewicza - najpiękniejszy polski deptak, Rynek z 18 kamienicami i Magistratem. Katedra pw. Wniebowzięcia N.M.P. W środku koronowany obraz Matki Bożej Łaskawej z 1600 roku, słynący z cudów, renesansowy nagrobek Elżbiety z Krzyckich Zebrzydowskiej. Największym skarbem jest tablica Mira z końca XVIII wieku, wyprzedzająca o 100 lat urząd z Sevres... Pałac biskupów krakowskich z zewnątrz.

Wycieczka do Świnoujścia
Wycieczka BESKID SĄDECKI, KRAKÓW, SŁOWACJA 02..07-09-2024r
Plan wycieczki przygotował przewodnik
Pan Jacek Dopieralski
Geo Travel

BESKID SĄDECKI, KRAKÓW, SŁOWACJA

Wtorek: 03-09-2024r.
Krynica Zdrój - Zwiedzanie popularnego uzdrowiska: deptak, Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki, Pijalnia Główna, Stary Dom Zdrojowy, muszla koncertowa, Nowy Dom Zdrojowy, Pijalnia „Jana”, fontanna „setka” pomnik Nikifora, bulwar Dietla, pomnik Kiepury.

Jaworzna Krynicka - wjazd kolejką gondolową z Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.), podziwianie panoramy Beskidów, zejście szlakiem turystycznym do Krynicy-Zdrój.

Środa: 04-09-2024r.
Przejazd autokarem do Miejscowości Tylicz, na miejscu zwiedzanie najstarszego drewnianego kościoła katolickiego w Beskidzie Sądeckim z 1612 roku, wstęp do nowego kościoła - jednego z ładniejszych współczesnych kościołów Polski, spacer ścieżkami różańcowymi do Golgoty, następnie przyjazd do wsi Muszynka i zwiedzanie cerkwi łemkowskiej pw. św. Jana Ewangelisty.

Muszyna - OGRODY BIBLLIJNE - RYNEK - OGRODY SENORYCZNE Spacer po ogrodach biblijnych (5 ogrodów tematycznych m.in.: Ogród Krajobrazów Biblijnych , Ogród dla zakochanych, Ogród Dziecięcy), zwiedzanie rynku oraz Ratusza z częścią podziemną, następnie pobyt na ogrodach zmysłów, wejście na wieżę widokową z malowniczym widokiem na dolinę rzeki Poprad i Muszynę.

Czwartek: 05-09-2024r.
Słowacja

Zwiedzanie Bardejova (m.in. jeden z najpiękniejszych na Słowacji rynków z ratuszem wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, fragmenty murów miejskich i baszta, zabytkowe kamieniczki, wstęp do Bazyliki św. Idziego), następnie przejazd do uzdrowiska Bardejovskie Kupele i spacer( m.in. pomnik cesarzowej Elżbiety Bawarskiej „Sisi”, pijalnia wód mineralnych.

Piątek: 06-09-2024r.
SĄDECCZYZNA - STARY SĄCZ - LUSŁAWIEC

Przejazd do Lusławiec: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pandereckiego. Przejazd autokarem malowniczą doliną rzeki Poprad do najstarszego miasta Sądecczyzny - Starego Sącza: następnie zwiedzanie Zespołu Klasztornego Sióstr Klarysek, Ołtarza Papieskiego i Diecezjalnego. Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II; na zakończenie spacer po Rynku.

Sobota: 07-09-2024r.
Wykwaterowanie z Hotelu „Saol” Po drodze spacer po Krakowie: W Królewskim mieście Krakowie Wawel (Katedra św. Stanisława i Wacława, dzwon Zygmunta, groby królewskie), Smocza Jama, przejście Plantami, Okno Papieskie, Stare Miasto: dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego, rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki.Obiad na zakończenie zwiedzania.

Pielgrzymka do Wielenia Zaobrzańskiego i Obry
Pielgrzymka do Gostynia
Pielgrzymka Pniewy Białokoszyce, Mościejewo
Piknik w Chrzypsku Wielkim
Piknik w Józefowie u pani Wandy Rydzewskiej
Piknik w Mniszkach
Piknik w Skalmierzycach
Piknik w Józefowie sierpień 2011r.
Piknik w Mniszkach Maj 2012r.
Piknik Dąbrowa 05 - 06 - 2013r
Piknik Kurnatowice 10 - 08 - 2013r.
Piknik w Chrzypsku Wielkim 20 - 07 - 2016r.
Piknik Kurnatowice 22 - 07 - 2017r.
Piknik Pniewy 14 - 06 - 2018r.
Piknik w Chojnie Gościniec Europa
Piknik w Chojnie Gościniec Europa 2019r.
Gospodarzem baru EUROPA jest pan Maciej Białkowski.

Starostwo Powiatu Międzychodzkiego na nasz Piknik przeznaczył 900,-zł dotacji. Z czego 500,-zł na transport i 400,-zł na nagrody dla uczestników pikniku.

Były 4 konkursy po 3 nagrody każda. Razem 12 nagród.

  • I - Konkurs - rzut butem jak najdalej - odpowiedzialna za przeprowadzenie konkursu Biskup Zofia.
  • II - Konkurs - rzut woreczkiem do koła - odpowiedzialna Barbara Szymczak.
  • III - Konkurs - skakanka - odpowiedzialna Bożenna Sztandera.
  • IV - Konkurs - zjeść pączki bez oblizywania się - odpowiedzialna Barbara Rucka.

Zarząd PZERiI zakupił drożdżówki i napoje chłodzące.
A Chata Polska zaopatrzyła nas w owoce
  • Banany
  • Morele

Wszystkim Sponsorom Zarząd PZERiI serdecznie dziękuje.

Org. : Zarząd P.Z.E.R. i I. Kwilcz.
Kliknij na obrazek aby przejść do wybranej galerii zdjęc.
Piknik w TKKF. Sieraków Wlkp. 23 - czerwca 2023r.
Piknik w Józefowie 18 lipca 2023r.
Dzień Kobiet i Dzień Inwalidy
V Bal Seniora Kwilcz
Spotkanie Noworoczno Opłatkowe 2010r.
Dożynki Gminie w Kwilczu z udziałem P.Z.E.R. i I
Gminna Biblioteka Publiczna Kwilcz.
Sylwester 2011 - 2012 Klub Seniora
Spotkanie z opłatkiem 2012
Światowy Dzień Inwalidy i Dzień Kobiet 2012r
Kwilcz Dożynki 2012r
VIII Integracyjny Bal Seniora 2012r.
Dzień Seniora oraz wybory Zarządu PZERiI Kwilcz
Andrzejki w Klubie Seniora 2012r.
Sylwester 2012 - 2013r Klub Seniora
Spotkanie z Opłatkiem 2013r.
Dni Ziemi Kwileckiej - Dożynki 2013r.
IX Integracyjny Bal Seniora 2013r.
Dzień Seniora 2013r.
Spotkanie Noworoczno Opłatkowe 2014r.
Światowy Dzień Inwalidy i Dzień Kobiet 8 - marca - 2014r.
Gminna Biblioteka Publiczna Kwilcz.
Przedszkole „Pod Topolą” w Kwilczu.
Dni Kwilcza 2014r.
X Integracyjny Bal Seniora 20-09-2014r.
Dzień Seniora 18-10-2014r.
Spotkanie Noworoczno Opłatkowe 2015r.
Zabawa Karnawałowa Sieraków Wlkp. 06-02-2015r.
Dzień Kobiet, Inwalidy 8-marca-2015r.
Przedszkole „Pod Topolą” Kwilcz 2015r.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kwilczu
XI Integracyjny Bal Seniora 26 - września 2015r.
Dzień Seniora 2015r.
Spotkanie Noworoczno Opłatkowe 2016r.
Dzień Kobiet, Inwalidy 5-marca-2016r.
Zebranie Zarządu i Kolektywu
Dzień Seniora 2016r.
Spotkanie Noworoczno Opłatkowe 2017r.
Dzień Kobiet, Inwalidy 2017r.
Spotkanie Noworoczno Opłatkowe 2018r.
Dzień Kobiet, Inwalidy 10-marca-2018r.
Dzień Seniora 2018r.
Spotkanie Noworoczno Opłatkowe 2019r.
Dzień Kobiet, Inwalidy 09-marca-2019r.
Dzień Seniora 2019r.
Spotkanie z opłatkiem 2020r.
Dzień Kobiet i Inwalidy 07 - marca - 2020r.
Dzień Seniora 06-10-2020r.
Dzień Kobiet i Inwalidy 01 - marca - 2022r.

Jak odnaleźć spokój?:
Mamy plany, mamy marzenia i wyznaczone cele. Zdarza się jednak, że wysiłek, jaki w nie wkładamy, powoduje ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, rozczarowanie. Bo wciąż nie jest tak, jak byśmy chcieli.

Zdarzenia choćby ostatnich dwóch lat pokazały, że nie na wszystko mamy wpływ. Nasze plany biorą w łeb.

Dzisiaj nie wybiegajmy w przyszłość. Nie walczmy z życiem, a raczej nauczmy się odpuszczać. Spróbujmy być dla siebie bardziej życzliwi, i wyrozumiali. Powiedzmy na koniec mojej refleksji,tak fajnie dawno się nie czułam, i już.

Dzień Kobiet i Inwalidy 07 - marca - 2023r.

Szanowni Pastwo:
Z okazji „Międzynarodowego Dnia Inwalidy” „Dnia Kobiet” pragnę złożyć Państwu życzenia dobrego zdrowia oraz samych pięknych chwil w całym dalszym życiu. Niech Państwa dni i lata będą naznaczone troską i miłością najbliższych oraz szacunkiem wszystkich, którzy Was otaczają.

W imieniu Zarządu i Własnym życzę wspaniałych długich lat życia w zdrowiu i radości oraz takiej aktywności, która spełni wszystkie Wasze marzenia.

Motto:
Jestem za zasadą, że zamiast mówić co się myśli, lepiej myśleć co się mówi

Beata Tyszkiewicz

Dzień Seniora 21 - listopada - 2023r.

Dzień Seniora 2023:

Dziś w tym uroczystym Dniu Seniora, pragnę skierować do Państwa słowa, jakim wzruszył Jan Paweł II, który mimo ograniczeń swojego wieku, bardzo wysoko cenił sobie życie i umiał się nim cieszyć.

Jego stwierdzenie iż starość jest takim czasem, w którym wszystko zmierza ku temu, żeby lepiej pojąć sens życia i zdobyć mądrość serca: niech będzie przesłaniem waszego dalszego życia.

Wiek dojrzały nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba mieć odpowiedzialność. Stojąc tu przed Państwem, pragnę również wyrazić ogromny szacunek.

Jestem wzruszona i dziękuje, że jesteście naszymi przewodnikami po życiowych drogach, wsparciem, a także skarbnicą wiedzy i doświadczenia. Obyście doświadczyli prawdziwej wdzięczności i szacunku od swoich bliskich i całej lokalnej społeczności.

W imieniu Zarządu Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów składam Państwu najlepsze życzenia, zdrowia i uśmiechu na co dzień, aby otaczający nasz Świat był przyjazny, ciepły i bliski.

W imieniu Zarządu i Własnym życzę wspaniałych długich lat życia w zdrowiu i radości oraz takiej aktywności, która spełni wszystkie Wasze marzenia.

Motto:
Jedynie serce matki, uczuciem zawsze tchnie!. Jedynie serce matki o wszystkim dobrze wie. Dać trochę ciepła umie i każdy ból zrozumie.

Mieczysław Fogg

Dzień Kobiet i Inwalidy 08 - marca - 2024r.
Ogródek podwórkowy kol. Moniki Berbeki
Ogród działkowy kol. Czesławy Ogrodowczyk
Ogród na posesji kol. Marii Markowskiej
Centrum Kultury i Edukacji Kwilcz
   
26 Grudzień 2024r. Czwartek
Imieniny obchodzą: Dionizy, Szczepan

Copyright © 2011 P.Z.E.R. i I Kwilcz. All Rights Reserved.
00:00:00