Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Kwilcz
Menu P.Z.E.R. i I.
Sprawozdania
Statut P.Z.E.R. i I.
Kontakt
Powstanie Koła
Historia
Uroczystości
Odznaczenia, dyplomy
Galeria zdjęć
Prace ręczne
Kącik kulinarny
Zupy
Dania mięsne
Wyroby cukiernicze
Inne
Kwilcz 1991r.

Dnia 17 - marca 1991r.

Zebranie sprawozdawczo-informacyjne członków Koła P.Z.E.R. i I. w Kwilczu. Obecnych ma zebraniu 55 osób. Stan członków Koła - 93 osoby, w tym 56 kobiet, 37 mężczyzn. Emerytów - 35, inwalidzi I grupy -1 , II grupy - 20, III grupy -25 z rentą rodzinną - 12 członków. Spotkanie odbyło się przy herbatce i ciastkach upieczonych przez członkinie Koła. Z powodu nieobecności kol. H. Skorwidera, jednogłośnie wybrano kol. Alojzego Spychałę na czwartego członka Zarządu Koła - jednocześnie dla pełnienia obowiązków przewodniczącego Koła. Zatwierdzono plan pracy Koła oraz podczas dyskusji omawiano sprawy bieżące. Spotkanie uświetniły śpiewem i wierszami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kwilczu oraz dzieci z ogniska muzycznego grą na różnych instrumentach.

Dnia 24 - maja 1991r.

Wyjazd do Teatru Muzycznego na przedstawienie operetki Szwajcera i Gajcera pt. "Hiszpańska Mucha". Uczestniczyło 40 osób.

Dnia 22 - grudnia 1991.

W Świątecznej atmosferze przy choince i świątecznych dekoracjach odbyło się spotkanie członków Koła Kwileckiego połączone z zebraniem informacyjnym. Na stan 93, obecnych było 65 członków Koła. Spotkanie odbyło się przy tradycyjnej herbatce oraz smacznych wypiekach naszych pan. Podczas spotkania łamano się opłatkiem ora składano sobie życzenia Świąteczne i noworoczne. Kol. Franciszek Sokółka za swoją działalność został odznaczony Złotą Odznaką P.Z.E.R. i I. Spotkanie uświetniły swymi występami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Luboszu - przedstawiły szeroki repertuar kolęd i pastorałek.

Kwilcz 1992r.
Dnia 14 - czerwca 1992r.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków P.Z.E.R. i I. Na zebraniu ze stanu 96 członków obecnych było 49 osób, oraz zaproszeni goście z O/M w Pniewach, oraz z Urzędu Gminy w Kwilczu. Kol. M. Markowska przedstawiła sprawozdanie i rozliczenie działalności ustępującego zarządu Koła. Podczas dyskusji członkowie wyrazili swoje uznanie działalności Zarządu, a w szczególności kol. M. Markowska za poświęcenie i rzetelność w wykonywaniu swojej pracy. Dziękowano również Władzom Gminy za możliwość bezpłatnego korzystania z sali na potrzeby zebrań Koła. Udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi, a następnie w wyniku przeprowadzonych wyborów i głosowania wybrano i zaakceptowano nowy skład
Zarządu:

  • Alojzy Spychała - przewodniczący
  • Maria Markowska - skarbnik
  • Urszula Krzyżaniak - sekretarz
  • Bronisław Pohl - członek,
Komisja Kultury:
  • Anna Królak - przewodnicząca
  • Stefania Adamczak - sekretarz
  • Stanisław Dolata członek
Komisja Socjalno-bytowej:
  • Bolesław Napieralski - przewodniczący
  • Wiktor Kamiński - sekretarz
  • Franciszek Sokółka - członek.
Wybrano delegatów na walne zebranie do Pniew:
  • kol. Alojzego Spychałę
  • kol. Marię Markowską.
Zebranie odbyło się przy herbatce i wypiekach przygotowanych przez członkinie Koła. Konstruktywna dyskusja oraz bezpośrednie rozmowy członków uzupełniły spotkanie, które przebiegało prawie w rodzinnej atmosferze.

Dnia 5 - sierpnia 1992r.

W pielgrzymce do Sanktuarium w Licheniu uczestniczyło 40 osób. Po modlitwach zwiedzano kaplice i inne obiekty Sanktuarium Maryjnego.

Dnia 7 - października 1992r.

Zorganizowano wycieczkę krajoznawczą do Kórnika i Rogalina, w której wzięło udział 40 członków Koła. Zwiedzano jedną z najpiękniejszych rezydencji pałacowo -parkowych w stylowych wnętrzach zamku oglądano zabytkowe meble, obrazy, portrety, rzeźby, Dzieła rzemiosła artystycznego i trofea myśliwskie. Natomiast w parku cenne arboretum roślin krajowych i egzotycznych. W Rogalinie zwiedzano barokowo-klasycystyczny pałac oraz kolekcję obrazów E. Raczyńskich. W stylowych wnętrzach oglądano meble polskie i zagraniczne oraz dzieła rękodzieła artystycznego i kolekcję malarstwa polskiego. W zespole pałacowym zwiedzano stajnie, ujeżdżalnię i wozownie z kolekcją zabytkowych powozów. Jedną z atrakcji była również klasycystyczna kaplica będąca kopią świątyni rzymskiej oraz zespół wielkich dębów.

Dnia 6 - listopada 1992rr.

Wycieczka do Teatru Muzycznego w Poznaniu na przedstawienie komedii muzycznej w 2 aktach pt. "Maźelle Nituch Herve". Uczestniczyło 40 osób.

Dnia 22 - listopada 1992r.

Zebranie sprawozdawczo-informacyjne połączone z obchodami Dnia Seniora. Obecnych było 70 członków oraz goście z Pniew i Urzędu Gminy. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności Koła złożono życzenia Seniorom. Podczas rozmów i dyskusji przekazano informacje oraz poruszono sprawy bieżące i Socjalno-bytowe członków. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kwilczu swoimi występami uprzyjemniły spotkanie. Na zakończenie wyświetlono film video - Gmina Kwilcz. Spotkanie odbyło się herbatce i wypiekach następujących pań:

  • kol. Stefania Adamczak
  • kol. Anna Królak
  • kol. Sabina Semkło
  • kol. Krystyna Migdał
  • kol. Stefania Nalepa<
  • kol. Alina Sobańska

Kwilcz 1993r.

Dnia 14 - marca 1993r.

Obyło się zebranie sprawozdawczo-informacyjne członków Koła P.Z.E.R. i I. w Kwilczu. Stan członków 109 osób - obecnych na zebraniu 57 osób. Po sprawozdaniu przedstawionym przez kol. M. Markowską, przewodniczący kol. A. Spychała złożył paniom życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz inwalidom z okazji Światowego Dnia Inwalidy. Członkowie zatwierdzili Program przygotowano pod kierunkiem p. Anny Kucz oraz p. Chwiłosa. Podczas zebrania podano herbatkę oraz pieczywo przygotowane przez panie:

  • Maria Sokółka
  • Agata Dziechciarz
  • Elżbieta Adamczyk
  • Alina Sobańska

Dnia 25 - marca 1993r.

Zorganizowano wycieczkę do poznania, w której wzięło udział 40 osób. Pierwszym punktem Programu była wizyta w Centrum Ogrodniczym w Tarnowie Podgórnym. Część uczestników Ograniczyła się do oglądania, jednak wielu nie oparło się urokowi wystawionych okazów Flory i dokonało zakupu pięknych kwiatów oraz produktów do pielęgnacji i upraw roślin. Następnym punktem był Teatr Muzyczny, gdzie obejrzano szczytowe osiągnięcie kompozytora Franciszka Lehara, urokliwą operetkę w 3 aktach - "Wesoła Wdówka".

Dnia 26 - maj 1993r.

Wycieczka Szlakiem Piastowskim - Ostrów Lednicki - Gniezno - Biskupin. Uczestniczyło 49 osób. Zwiedzano rezerwat archeologiczny na jeziorze Lednickim związany z najstarszymi dziejami Polski. Po przeprawie promem na wyspie zwiedzano grodzisko z pozostałościami kościół i palatium książęcego z koca X wieku, gdzie przypuszczalnie Bolesław Chrobry przyjmował cesarza niemieckiego Ottona III w 1000r. Następnie zwiedzano dawną stolicę polan Gniezno. Głównym celem była katedra św. Wojciech malowniczo położona na Wzgórzu Lecha ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi z brązu. Zwiedzano również Muzeum Archidiecezjalne oraz podziemia z reliktami najstarszych świątyń. Następnym przystankiem Był Biskupin, gdzie na terenie rezerwatu archeologicznego przedstawiono szczątki osady oraz zrekonstruowaną bramę wjazdową i fragmenty falochronu, kilka ulic osady z drewnianymi nawierzchniami, przy których oglądać można dawne chaty słowiańskie. Oglądano również mały skansen z drewnianą chatą pałucka z pełnym wyposażeniem wnętrz.

Dnia 24 - sierpień 1993r.

Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu - udział wzięło 50 osób. W połowie XIX wieku, Matka Boża jako Królowa Polski przyszła z nieba na licheńską ziemię, niosąc upomnienia i pociechę dla naszego narodu dla wszystkich strapionych ludzkich serc. Po ofierze mszy świętej, pielgrzymi modlili się i zwiedzali obiekty i miejsca, gdzie mogli zapoznać się z tragiczną, a równocześnie wspaniałą i heroiczną historia polskiego narodu.

Dnia 12 - października 1993r.

Wyjazd do Poznania do Teatru Muzycznego - udział wzięło 35 osób. Najpierw zaczynano się w Tarnowie Podgórnym, gdzie uczestnicy wycieczki podziwiali okazy flory w Centrum Ogrodniczym - dokonano również zakupów do swoich domowych kolekcji. Następnie w Poznaniu obejrzano musical w 2 aktach" Zorba" Johana Kandera.

Dnia 16 - października 1993r.

Spotkanie członków P.Z.E.R. i I. połączone z obchodami Dnia Seniora. Stan członków Koła - 113 osób. Obecnych 57 członków. Członkowie Zarządu złożyli życzenia seniorom. Kol. M. Markowska przedstawiła sprawozdanie z działalności Koła oraz plany na przyszłość. Podczas dyskusji przekazano informacje oraz omówiono sprawy bieżące. Spotkanie odbyło się przy herbatce i tym razem kupnych kruchych ciastkach.

Dnia 20 - listopada 1993r.

Staraniem członków zarządu i Komisji zorganizowano w stołówce szkoły podstawowej spotkanie towarzyskie - wieczór Andrzejkowy. Najpierw grupa tancerzy ze Szkoły Podstawowej w Kwilczu pod kierunkiem i w horeografi p. Paluszka przedstawiła swój program. Następnie podano poczęstunek przygotowany przez członkinie Koła w szkolnej stołówce pod okiem kucharki p. Pacholak, Po posiłku przystąpiono do hucznej zabawy - śpiewano piosenki biesiadne, tańczono przy muzyce z kaset. Była również kawa i ciasto upieczone przez członkinie Koła.

Kwilcz 1994r.

Dnia 10 - marca 1994r.

Wycieczka do Teatru Muzycznego na przedstawienie operetki w 2 aktach Karola Millóckera pt. "Student Żebrak". Autorzy libretta C.Zell i R. Genee przenieśli wydarzenia do Polski, w czasy Augusta Mocnego, dając im przez to bogate tło historyczne. Przed spektaklem staraniem prezesa kol. A. Spychały odbył się poczęstunek w Klubie Nauczycielskim z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W wycieczce wzięło udział 52 osoby.

Dnia 20 - marca 1994r.

Zebranie sprawozdawczo-informacyjne członków P.Z.E.R. i I. Stan członków Koła w Kwilczu - 120 osób, w tym 77 kobiet i 43 mężczyzn. W zebraniu uczestniczyło 57 członków oraz zaproszeni goście. Po odczytaniu sprawozdania przez kol. M. Markowską, przedstawiono plan pracy, który członkowie jednogłosie zatwierdzili. Przewodniczący kol. A. Spychała z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet złożył paniom serdeczne życzenia. Następnie obdarowano panie symbolicznym kwiatkiem, a przewodniczący złożył życzenia z okazji Światowego Dnia Inwalidy. Jak zwykle podczas dyskusji poruszono bieżące sprawy i przekazano najnowsze informacje.Program artystyczny przedstawiły dzieci z Kurnatowic. Podczas spotkania raczono się herbatką i ciastem, przygotowanymi przez członkinie Koła.

Dnia 25 - sierpień 1994r.

Tradycyjna pielgrzymka do Lichenia. Po modlitwach przed cudownym Obrazem Matki Bożej - Bolesnej Królowej Polski, zwiedzano Licheńską Golgotę i Inne obiekt Sanktuarium Maryjnego. Uczestniczyło 48 osób.

Dnia 28 - września 1994r.

Zorganizowano wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu na komedię Franza Paula Schónthana " Porwanie Sabinek", w przekładzie i adaptacji Juliana Tuwima. Po drodze Jak zwykle zatrzymano się w Centrum Ogrodniczym, gdzie dokonano znów zakupów. Wyjechało 41 osób.

Dnia 27 - listopada 1994r.

Zebranie sprawozdawcze połączone z obchodami Dnia Seniora. Ze stanu 117 członków obecnych było 63 członków kwileckiego Koła. Kol. M. Markowska przedstawiła sprawozdanie z działalności Koła. Przewodniczący złożył życzenia seniorom, którym wręczono kwiaty. W dyskusji i w czasie rozmów przekazano informacje i omawiano sprawy bieżące. Kol. J. Lisińska z Pniew w podziękowaniu za pracę społeczna przekazała wiązanki kwiatów kol. M. Markowskiej , St. Adamczak oraz kol. B. Pohlowi. W związku ze śmiercią członka Komisji Kultury, przeprowadzono wybory uzupełniające i na stanowisko to wybrano kol.
Marię Śmigielską.
Na zebraniu podano herbatę i ciasto przygotowane przez członkinie Koła.

Kwilcz 1995r.

Dnia 28 - stycznia 1995r.

Korzystając z okresu karnawału członkowie Zarządu oraz kol. Z Komisji zorganizowali spotkanie towarzyskie z poczęstunkiem, śpiewem i tańcami. Po oficjalnym powitaniu i zagajeniu przez przewodniczącego kol. A. Spychałę, dzieci z kółka tanecznego Szkoły Podstawowej z Kwilcza przedstawiły program artystyczny. Następnie rozpoczęły się zabawy i tańce - długo wspominane przez uczestników. Oczywiście w trakcie imprezy spożywano specjały przygotowane przez członkinie Koła.

Dnia 26 - marca 1995r.

Zebranie sprawozdawcze członów Koła P.Z.E.R. i I. w Kwilczu. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych ostatnio członków Koła. Kol. M. Markowska przedstawiła sprawozdanie z działalności oraz plan pracy Koła. Przewodniczący Koła złożył paniom życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz inwalidom z okazji Światowego Dnia Inwalidy. Następnie obdarowano panie laurkami oraz symbolicznym kwiatkiem, oraz wiązankami kwiatów inwalidów I grupy. Podczas spożywania herbaty i wypieków przygotowanych przez członkinie Koła przekazano informacje oraz dyskutowano na aktualne tematy interesujące członków związku.

Dnia 4 - kwiecień 1995r.

Wyjazd do Poznania do Teatru Wielkiego na przedstawienie "Halka" Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Przed spotkaniem uczestnicy byli goszczeni w Poznańskim Klubie Nauczyciela pączkami, drożdżówkami i kawą. W wyjeździe uczestniczyły 32 osoby.

Dnia 21 - czerwca 1995r.

Wycieczka do Teatru Muzycznego na operetkę Paula Abrahama pt. "Wiktoria i jej huzar". Dzięki inteligencji librecistów oraz talentowi kompozytora uczestnicy mogli podziwiać piękne melodie od czardasza po boston i fokstrot oraz słynne przebije operetkowe: "Pardon,Madame" czy "Myszko to była cudowna noc". W wyjeździe udział wzięło 50osób.

Dnia 24 - sierpnia 1995r.

Pielgrzymka do Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Zwiedzano i modlono się na wszystkich obiektach Sanktuarium. Można było obejrzeć ukończone w grudniu 1994r. potężne fundamenty pod budowę największej w Polsce świątyni oraz miejsce wmurowania w ścianę Bazyliki aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego. Odprawiono również drogę krzyżową przy Kaplicy Objawienia Matki Bożej w Lesie Grąblińskim. Uczestniczyło 125 pielgrzymów.

Dnia 22 - października 1995r.

Zebranie sprawozdawczo -informacyjne połączone z obchodami Dnia Seniora. Ze stanu 116 członków obecnych było 69 osób. Po powitaniu gości i członków przez przewodniczącego kol. A. Spychałę, kol. M. Markowska przedstawiła sprawozdanie z działalności Koła. Przewodniczący złożył życzenia seniorom. W miejsce zmarłego kolegi do Komisji Socjalno-bytowej wybrano kol. Aurelię Augustyniak i kol. Zenona Kowalkę. Podczas poczęstunku przekazano informacje i omawiano sprawy bieżące członków. Kol. A. Spychała podziękował za wypieki paniom: M Śmigielska, M. Chwirot, E. Adamczyk, A. Augustyniak, S. Nalepa i U. Piotrowskiej oraz przekazał podziękowania kol. Franciszkowi i Stefanii Adamczak za pracę i pomoc przy organizacji zebrania.

Zaczerpnięto z kroniki P.Z.E.R. i I. Kwilcz.
Kronikę opracował: Stanisław Krzyżaniak.

   
27 Grudzień 2024r. Piątek
Imieniny obchodzą: Żaneta, Jan, Maksym

Copyright © 2011 P.Z.E.R. i I Kwilcz. All Rights Reserved.
00:00:00